• tel. 17 33 33 072, 884 384 534
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak dbać o dywan?

Ten poradnik pielęgnacji dywanów to lista prostych wskazówek, które możesz zastosować w domu, aby przedłużyć żywotność dywanu.

Regularne odkurzanie 

Dywany muszą być odkurzane regularnie (co najmniej raz w tygodniu) w celu usunięcia kurzu i piasku, który ma efekt papieru ściernego. Piasek wyciera włókna i stanowi największe zagrożenie dla dywanu.

Trzepanie 

Od czasu do czasu konieczne będzie bardziej dokładne usuwanie piasku, który przeniknął do ​​osnowy dywanu. Najprostszym sposobem na usunięcie zabrudzeń nierozpuszczalnych z dywanu jest trzepanie. Pomocny w tym przypadku okazuje się osiedlowy trzepak, natomiast w zimie możemy skorzystać z dobrodziejstw natury i wytrzepać dywan na śniegu, co pomoże wyeliminować roztocza.

Obrót dywanu 

Obróć dywan okresowo tak, aby zużywał się równomiernie. Wszystkie dywany, po których chodzimy, z upływem czasu będą się zużywały i traciły swoje pierwotne właściwości, dlatego warto zadbać aby ten proces zachodził równomiernie na całej długości dywanu.

Chroń swoje dywany 

Każdy nowy dywan ma dodatkową ochronę przed zabrudzeniami, w postaci impregnatu. Służy on do uszczelniania włókien, dzięki czemu brud ma utrudnione zadanie, aby przeniknąć w głąb włosa. Impregnat oczywiście z czasem się ściera, dlatego zalecane jest aby po każdym praniu dywanu nałożyć nową warstwę preparatu ochronnego.

Zalania i wypadki 

Jeśli rozleje się coś na dywanie, pierwszym krokiem jest wchłonięcie jak największej ilości cieczy za pomocą ręcznika. Po prostu dociskaj. Nie trzyj, ponieważ może to spowodować powiększenie plamy.